Rabarber

Rabarber är lätt att odla och bland det första du kan skörda på våren. Det är väldigt gott att äta i paj, eller koka saft och sylt. Här finner flera olika sorters rabarber som passar för ett nordiskt klimat. Mängden oxalsyra i rabarber är olika och en del människor är känsliga för det. Elmsblitz och Canada red är två sorter som har låg oxalsyrehalt.

Förboka dina bärbuskar

Redan nu kan du köpa dina trädgårdsväxter online, och få dem levererade i mars-april under veckorna 13-15. Vi har bokat upp massor av växter hos våra odlare och det är en god idé att köpa dina favoriter redan nu för att vara säker på att du får just de du önskar.

Växterna du köper kan fortfarande vara i vintervila vid leverans under tidig vår, men det går fint att plantera ändå. Vi kommer prioritera leveranserna utifrån geografiskt läge och väder, vilket kan innebära att leveranser till norra delarna av landet sker efter vecka 15, för att ge våren en chans att ha kommit så långt som möjligt i vårt avlånga land.

Växterna hos våra odlare kan påverkas av bland annat vädret under vårvintern vilket medför att ändringar i din order kan komma att ske närmare leverans.

Köp rabarberplantor och odla egen rabarber i trädgården

Rabarber är en riktig trädgårdsklassiker som markerar starten på sommaren. Hos Blomsterlandet kan du köpa rabarberplantor av hög kvalitet och skapa en lättskött, långlivad växtplats som ger riklig skörd år efter år.

Rabarber trivs bäst i sol till halvskugga och i näringsrik, fuktighetshållande men väldränerad jord. Plantera plantorna på våren eller hösten, gärna med gott om utrymme så bladen får breda ut sig. Under de första åren bör du låta plantan växa till sig innan du börjar skörda på allvar – sedan kan du njuta av saftiga stjälkar varje sommar.

Hos Blomsterlandet hittar du populära och smakrika sorter som ’Victoria’, ’Elmblitz’ och ’Spangsbjerg’, perfekta för pajer, saft, kompott och andra godsaker.

Upptäck vårt sortiment och köp rabarberplantor online eller i butik – odla din egen rabarber och låt sommaren börja i trädgården!