Protea – Sydafrikas nationalblomma

Växten är inte ny, även om blommorna hos oss är av ungt datum. Redan år 1753 beskrev Carl von Linné den protea, som vi nu kallar för honungsprotea, Protea repens.

Information om Protea

I Sverige får vi glädja oss åt protea som snittblommor. De har kraftiga, grova och stabila stjälkar med de mest fantastiska, exotiska och färgstarka blommor. Proteor är mycket användbara alltifrån blomma till brudbukett, till arrangemang på bemärkelsedagar och hårt nedskuren som grunden i en bordsdekoration. Proteor är mycket hållbara, de står fina i veckor. De torkar bara in, skräpar inte ner, tappar inga kronblad.

Skicka blommor - en hälsning som betyder lite mer

Läs mer

GuideSnittrosor - så här gör du

Rosor av bra kvalitet kan stå fint i vasen i upp till 10-14 dagar. Här får du tipsen på hur du lyckas.

Gerbera och germini – en afrikansk snittblomma

Som solar i alla tänkbara färger lyser blommorna upp vår vardag – och vårt festbord. De är så användbara, kan arrangeras på så många olika sätt.

Gladiolus - snittblommornas drottning

Underbar snittblomma som många förknippar med sensommaren och hösten. Ett fång gladiolus i en stor vas är otroligt vackert.